Kapı Kollarına Dikkat

Kapı Kollarına Dikkat


Ortak kullanım alanlarında kapı kollarına elle temas sebebiyle virüsler daha kolay bulaşabilmekte ve insan sağlığını tehdit etmektedir.
Bu bağlamda temas yoluyla bulaşabilen hastalıklardan korunmak için
Otomatik kapıları tercih etmelisiniz.
 
Otomatik kapılar; sensörlerle gelen kişiyi algılayıp elle temasa gerek kalmadan otomatik olarak açılıp, yine geçiş tamamlanınca otomatik olarak kapanacağından temas yoluyla bulaşabilecek virüs tehditlerinden koruyacaktır.
Sağlık Bakanlığı (Domuz Gribi) Uyarılarından;
Daha çok hangi yüzeyler bulaşma kaynağıdır?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir. Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır.

Domuz gribi Bulaşıcı mıdır?

Domuz gribi A(H1N1) virüsü bulaşıcıdır ve insandan insana geçmektedir

Grip virüsleri insandan insana öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Grip virüsü bulaşan bir yere dokunulduktan sonra, eller ağız ya da buruna götürüldüğünde de hastalık bulaşabilir

 

Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Ellerinizi 15-20 saniye süreyle su ve sabunla yıkamalısınız. Su ve sabuna ulaşamadığınız yerlerde alkol içeren el antiseptikleri kullanabilirsiniz.